KETO dieta

Co je to keto dieta?

keto dieta roku jak to funguje

A jak to vlastně funguje?

„KETO dieta“ je termín pro nízkosacharidovou (low carb) dietu. Cílem je získat více kalorií z bílkovin a tuků a méně ze sacharidů. Cílem low carb stravy je přimět vaše tělo k používání jiného druhu paliva. Místo spoléhání se na cukr (glukózu), který pochází ze sacharidů (jako jsou obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce), se KETO dieta spoléhá na ketolátky, druh paliva, které játra produkují z uloženého tuku.

Keto dieta byla původně navržena tak, aby pomohla pacientům bojovat s epilepsií. KETO dieta vylučuje z jídelníčku některé významné skupiny potravin, zejména položky obsahující  sacharidy, protože tyto látky neumožňují vašemu metabolismu používat tuk jako hlavní zdroj energie.

Tuky a KETO dieta

Mastné ryby, avokádo, kokos, olivy, ořechy a semena jsou několik příkladů výživných zdrojů zdravých tuků. Chcete-li co nejlépe podpořit své zdraví během KETO diety, vybírejte tuky z čerstvých (průmyslově nespracovaných) potravin bohatých na živiny a vyhýbejte se těm, které pocházejí z ultra zpracovaných olejů, masa a smažených potravin.

Spalování tuků se jeví jako ideální způsob, jak zhubnout. Ovšem, dostat játra k výrobě ketolátek je obtížné. Vyžaduje, abyste se zbavili sacharidů a udrželi je na příjemné hladině méně než 50 gramů denně. Mějte na paměti, že středně velký banán má asi 27 gramů sacharidů. Úplné dosažení stavu ketózy obvykle trvá několik dní (2-5 dnů).

KETO DIETA v kostce s Alešem Lamkem

Aleš Lamka o KETO dietě v 15 minutovém videu

Mohlo by se vám také líbit...